SP: MFK Košice - Artmedia Petržalka 3:1 (20.05.2009)

21. května 2009 v 17:30 | info |  Info
Pohár je náš!!! Po výbornom a oduševnenom výkone futbalisti MFK Košice zdolali vo finále 40. ročníka Slovenského pohára Artmediu Petržalka 3:1 a po 16 rokoch vybojovali pre metropolu východu túto trofej.
Prvé dejstvo patrilo jednoznačné žlto-modrým, ktorí hráčov Petržalky nepustili prakticky do žiadnej príležitosti. Po úvodnej oťukávacej štvrťhodinke, v ktorej dominovali taktické pokyny, mohlo udrieť v 17. min., keď sa pekne uvoľnil Marko Milinkovič a jeho strelu Kamenár iba vyrazil pred seba. Srbský legionár bol počas celého I. polčasu pri streleckej chuti. Najviac zamestnával defenzívu Artmedie. V 23. min. vyslal na Kamenára druhý strelecký pokus, ktorý však obrancovia zblokovali a gólman Petržalky vyškrabal lob spod brvna. Do tretice to už Markovi vyšlo. V 28. min. Nemanja Matič poslal dlhý pas na Nováka, ten z ľavej strany prihral Milinkovičovi, ktorý si vytvoril dobrú pozíciu a krížnou strelou otvoril skóre stretnutia. Autorom štvrtej strely do priestoru brány Artmedie bol taktiež Milinkovič, no po polhodine hry jej chýbala potrebná razancia. V 35. min. Viazanko vybojoval loptu na v šestnástke súpera, prihral loptu na roh päťky na nabiehajúceho Nováka, no jeho strelu na poslednú chvíľu zblokoval obranca na roh. Až do týchto chvíľ sa hra odvíjala zväčša na polovici Artmedie. Bratislavčania sa k prvej strele na bránu Putnockého odhodlali až v 41. min., no s Horváthovým pokusom nemal gólman MFK problémy. Po prestávke prišla studená sprcha, keď po rohovom kope Mráza, Horváth volejom prudko vystrelil a Viazanko pri žrdi už nedokázal zabrániť gólu. Vyrovnanie očividne otriaslo Košičanmi. Petržalčania dostali vietor do plachiet a žlto-modrí nevedeli kam skôr skočiť. V priebehu minúty Kóňa a Majtán vyslali dve tvrdé strely, ktoré len tesne minuli Putnockého svätyňu. V 56. min. zahrávali Milinkovič rohový kop presne na hlavu Cicmana a MFK opäť viedol. V 65. min. Putnocký len vyboxoval jedovku Horvátha. O dve minúty neskôr Novák z otočky pekne vystreli, no Kamenára neprekvapil. O ďalšie dve minúty sa opäť vybuchla žlto-modrá radosť - Milinkovič vysunul dlhým pasom Nováka a ten sa poľahky presadil pred Kamenárom 3:1. V ďalšom priebehu hry zaujali skôr fanúšikovia pyrotechnickými pomôckami a Košičania svoje vedenie v pohode ukočírovali do záverečného hvizdu rozhodcu. Po ňom už prepukli priamo na ihrisku oslavy.
Zo strapca radosti našich košických futbalových pohárových víťazov sme ako prvého vytiahli kapitána tímu Petra Bašistu:
"Víťazstvo v Slovenskom pohári má pre nás všetkých veľkú cenu. Pred finále sme si vraveli, že nemáme čo stratiť. Sme šťastní, že sme ukázali, že máme na to, aby sme vyhrávali aj veľké zápasy. Počas celého zápasu sme boli lepším mužstvom. Želal som si, aby sme vyhrali v riadnom hracom čase, aby sa nemuselo hrať predĺženie, ktoré je vždy lotériou. Cesta domov bude určite dlhá a užijeme si ju," povedal s úsmevom Peter Bašista.
Góly: 28. Milinkovič, 56. Cicman, 69. Novák - 47. Horváth, ŽK: 70. Novák, 90. L. Janič. Rozhodovali: Olšiak - Kubačka, D. Hrčka, 1 528 divákov.
MFK: Putnocký - Kišš, Bašista, R. Cicman, Juhar - Dobias - M. Viazanko, K. Kuzma, N. Matič, Milinkovič (86. L. Janič) - J. Novák. Artmedia:Kamenár - Mikulič (75. Caihame), Struhár, Burák (70. Guédé), R. Konečný - Saláta - V. Horváth, Czinege, T. Kóňa, Patrik Mráz - Majtán.