Taliansko: Ultras Lazia z Curva Nord ukončili činnosť kvôli fanúšikovským preukazom

14. července 2010 v 11:21 | j.wondreys |  Názory a pohľady
Zde překlad stanoviska Ultras Lazia:
Vzhledem k několikátému hloupému způsobu, jak znechutit fanoušky a oddálit je od stadionů, jsme s velkou bolestí dospěli k rozhodnutí rozpustit se a opustit severní tribunu Olympijského stadionu, která byla pro nás všechny vždy druhým domovem.

Víme, že mnoho lidí ví velmi dobře jaký je náš pohled na věc i bez toho, aby museli číst nějaká prohlášení, ale v tomto případě chceme objasnit naše motivace tohoto nejbolestivějšího a nejnepříjemnějšího ze všech možných rozhodnutí.

Vždycky jsme byli ultras! A jsme jimi také jako osoby, které milují svobodu. Jeden čas systém vyhnal mladé z ulic a náměstí a přemístil je na stadion, aby je mohl kontrolovat a omezovat jejich touhu po rebelství. Dnes ten samý systém kompletně vymítil mladistvé masové hnutí z ulic našich měst, pro mnohé mladé ztratilo smysl vyhledávat společenství v sídlech, sekcích, či třeba i v obyčejném baru. Dnes se snaží zavřít mladé doma u playstationu, x boxu, počítačů, sociálních sítí, placené televize atd. K vymícení tak zůstala jediná zdravá a svobodná forma agregace mladých na našem území…tribuny stadionů osídlené ultras.

Odtud pochází "brilantní" idea průkazu fanouška. My, z pohledu svobodných lidí, nikdy nepřijmeme, aby někdo rozhodoval i o tom jestli můžeme jít na stadion podporovat naše Lazio. Nikdy nepřijmeme, že se našim kamarádům a priori zakáže koupit si permanentku. Nikdy nepřijmeme celkový fakt, že někdo bude rozhodovat za nás samé.

Těší nás myslet na to, že absolutní většina lidí má stejný pohled na věc jako my, uvědomujíc si velice vysokou cenu své vlastní svobody jako ultras, jako fanouška a v neposlední řadě, jako obyčejného občana. Nikdy nepřijmeme preventivní registraci!!! Nestačili snad kamery, směrované mikrofony, odposlechy mobilních telefonů, zabavovaní pamětí počítačů pro registraci a kontrolu nás všech ?!?!

Ultras se rodí svobodný a svoboda je nezbytná podmínka v duchu které se narodil. V důsledku tohoto my, ultras lazia z curva nord , na tuto špinavou hru nehodláme přistoupit. Nebudeme jíž dále maso na porážku. Ten kdo si myslí, že jsme přijali to, že nás fotbalový systém již nechce se mýlí. Jsme to my, kdo už ho nechce!

Pryč ultras z tribun! Pryč také s pokřiky a choreografiemi. Nechme stadiony ať jsou jak je chtějí oni, "ohromující" KATEDRÁLY V POUŠTI!
Pokoušeli se nás přesvědčovat, že důvodem prázdných stadionů je násilí páchané samozřejmě jen a vždy ze strany ultras. Bohužel si asi nepamatují sedmdesátá, osmdesátá a devadesátá léta, kdy bylo násilí mnohem rozsáhlejší a horší a přes to byly všechny stadiony plné. Ne pánové, stadiony jsou prázdné, protože jsou zde placené televize, jsou prázdné, protože lístky stojí více než si průměrná rodina či student může dovolit zaplatit, jsou prázdné, protože jsou zastaralé a je nemožné najít místo k parkování, jsou prázdné, protože jsme každou neděli na zápase nuceni být registrováni a lustrováni, jsou prázdné, protože ti co dnes dělají zákony o fotbale a o fanoušcích sami nikdy na stadion nevstoupili, nikdy nemávali vlajkou, nikdy nezapálili světlici, nikdy nejeli s kamarády vlakem na výjezd, šálu kolem krku nikdy nenosili.
Nezmizíme, protože Lazio jsme My!

Jednoduše tam už prostě nebudeme! JSME PŘESVĚDČENI ŽE KDOKOLIV JE ULTRAS NEMŮŽE POKRAČOVAT V ZAKLÁDÁNÍ SKUPIN, DĚLAT CHOREOGRAFIE, ROZEŘVÁVAT POKŘIKY BEZ TOHO ANIŽ BY PLIVAL NA 30 LET HISTORIE A TRADICE CELONÁRODNÍHO HNUTÍ!!!
Nebudou následovat další vysvětlení, další prohlášení a další postoje. Tohle je naše cesta, tohle je naše bytí.

Gli Ultras Laziali

Co to vlastně je průkaz fanouška (tessera del tifoso)

Tessera del tifoso (ve volném překladu průkaz fanouška) byla předmětem jednání italského parlamentu zhruba poslední 2 roky a byla schválena a ustanovená jako povinná pro všechny kluby první, druhé i třetí ligy od sezony 2010/2011. Je to de facto průkaz (na způsob kreditní karty), na kterém se musí uvést veškeré osobní údaje včetně adresy bydliště apod. a bez kterého není možné zakoupit celoroční permanentky a lístky na venkovní zápasy. To znamená, že ten kdo průkaz nemá může navštěvovat pouze domácí zápasy, tak že si bude kupovat jednotlivě lístky na každý zápas (způsob, ke kterému se zřejmě rozhodne většina organizovaných skupin v Itálii). I to však má svůj háček, na tzv. rizikové zápasy nebude možné lístky bez průkazu zakoupit. Průkaz dále nemůžou zakoupit ti, kteří byli v posledních 5 letech trestáni za fotbalové výtržnictví či měli zákaz vstupu na stadion, který jim nevypršel minimálně před 5 lety - což pro většinu lidí z tvrdých jader italských klubů znamená, že prostě průkaz ani mít nemohou (v Itálii se poslední dobou zákazy vstupu na stadion rozdávaly v hojném množství, za všelijaké leckdy i vymyšlené činy). Průkaz je mimo jiné také vybaven mikročipem, který monitoruje pohyb jeho vlastníka v okolí stadionu. Proti jeho zavedení nepomohli ani stížnosti, že celá věc jde jednoznačně proti italské ústavě a porušuje základní práva člověka (soukromí a volný pohyb). Jeho zavedením tedy zdá se končí definitivně éra italských ultras a atmosféry, na kterou jsme mohli být v Itálii zvyklí. Je to takové zakončení honu na čarodějnice, který započal po smrti policajta Racitiho na sicilském derby, pokračoval zastřelením fanouška Lazia Gabrieleho Sandri a tvrdými tresty pro ultras po celé Itálii a končí tedy finálním zavedením této nesmyslné restrikce.

Autor: j.wondreys

článok prevzatý z:  hooligans.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama